Associate professor, maître de conférences des universités, Université de Rennes 1, since 2000. Judge (Assessor Judge), National Court of Asylum (C.N.D.A.), since february 2016. Occupations during the last years (since 2012) : Elected member, Academic Senate, University of Rennes 1, DEC 2012 – MAR 2016. ERASMUS Teaching Staff Invited Professor, Universiteit Antwerpen (University of Antwerp, Belgium), DEC. 2013. Associate scientific adviser, Ministry of Public Administration, JUNE-SEPTEMBER. HCERES’ Academic Expert, since 2015. Before 2012 : Invited and Visiting Professor, Hiroshima University, Japan, DEC. 2009 & FE. 2010. Elected Town Counsillor (« conseiller municipal »), City of Boulogne-Billancourt, Ile-de-France, France, march 2001-march 2008. Executive Representative, Chargé de Mission, Commissariat général du Plan (Prime Minister Offices, Paris), november 2000-may 2002. Invited Part-time Teaching Lecturer, Columbia University, 1999.